تبلیغات
عشق جهنمی - دنیای علم هنوز مردانه است
 
عشق جهنمی
به سه چیز تکیه نکن ، (غرور -دروغ - عشق). آدم با غرور میتازد، با دروغ میبازد و با عشق میمیرد !!!
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رضا دورقی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 26 اسفند 1389 :: نویسنده : رضا دورقیمتأ;سفانه دنیای علم و دانش در عصر ما هم دنیایی مردانه است و هنوز بیشتر دانشمندان، محققان و مهندسان برجسته مرد هستند.
● بررسی علل تفاوت های جنسیتی در کسب مهارت های فنی و مهندسی

چرا زنان نمی توانند اینشتین باشند؟ هرچند دانمشندان امروزی نیز بر این عقیده اند که مغز زنان و مردان با یکدیگر تفاوت دارد، مطالعات جدید این نظر قدیمی را که زنان در مقایسه با مردان در زمینه های علمی ضعیف تر عمل می کنند رد کرده است. درست است؛ زنان به اندازه ی مردان توانایی انجام فعالیت های بدنی شدید را ندارند، همچنین ممکن است مردان اشتیاق بیشتری برای کسب درجات بالای علمی داشته باشند، اما هیچ کدام از اینها به معنای ناتوانی زنان در رقابت در عرصه های علمی نیست.

متأسفانه دنیای علم و دانش در عصر ما هم دنیایی مردانه است و هنوز بیشتر دانشمندان، محققان و مهندسان برجسته مرد هستند. البته روزبه روز بر تعداد زنانی که از این تعریف سنتی پا فراتر گذاشته اند افزوده می شود. تحقیقات اخیر بر روی تفاوت های مغز زنان و مردان آشکار کرده اند که تفکر قدیمیِ توانایی بیشتر مردان در کسب مهارت در علوم و فنون برگرفته از نگاه تبعیض آمیز جوامع نسبت به زنان بوده است.

با استفاده از روش های تصویربرداری جدید، مغز زنان و مردان مورد مطالعه قرار گرفته است. این بررسی ها نشان می دهد که تفاوت های ساختمانی میان مغز زنان و مردان وجود دارد، اما این فقط بخش کوچکی از موضوع است. بسیاری از تفاوت های رفتاری میان دو جنس حاصل تفاوت در عملکرد اعضایی است که پیام های محیطی را به مغز منتقل می کنند. منظور از این اعضا چشم ها، بینی، گوش ها و گیرنده های موجود در پوست است. به علاوه، فعالیت مغز افراد در پاسخ به هورمون ها، تمرینات ورزشی، رژیم غذایی و داروها دایماً در حال تغییر است. الگوی فعالیت های مغزی در یک فرد هم بسته به سن او یا زمانی از روز که در آن به سر می برد متفاوت است.

همه ی ما این تفکر را در ذهن داریم که در کلاس های درس مدارس نمره های بالای ریاضیات، فیزیک و علوم متعلق به پسرهاست. اما در جامعه واقعیت چیز دیگری است. مردان همیشه بهترین رییس های دانشگاه ها نیستند.

تحقیقات نشان داده که مردان بیشتر اوقات بدون توجه به تأثیر اعمالشان در اطرافیان آنها را پیش می برند. همچنین، با بالا رفتن سن مردان، بخش های بیشتری از مغزشان که مرکز تفکر و استنتاج منطقی است تحلیل می رود.

دانشمندان برای بررسی دقیق تر این تغییرات و تفاوت ها از مغز زنان و مردان نقشه برداری کردند. باید راهی برای تعمیم دادن یافته های آزمایشگاهی و نظریه های علمی به آنچه که در واقعیت مشاهده می شد پیدا می کردند.

1) بزرگ تر بودن مغز مردان به معنای قدرت ذهنی برتر آنان نیست.

در قرن نوزدهم، کورپوس کالوزوم (Corpus Callosum)، دسته ی اعصاب وصل کننده ی دو نیمکره ی مغز، کلید طلایی کشف راز قدرت ذهنی انسان شناخته شد. در آن زمان اعلام شد که این بخش در مردان در مقایسه با زنان وسعت بیشتری دارد. اما در 1980 این نظریه رد شد و بزرگ تر بودن وسعت این ناحیه در زنان را دلیل غلبه ی نیمه ی احساساتی و عاطفی مغز بر نیمه ی استدلال گر و منطقی آن دانستند. هرچند که این نظریه در حال حاضر رد شده است، هنوز دانشمندان به نتیجه ی قطعی نرسیده اند که زنان یا مردان کدام کورپوس کالوزوم وسیع تری دارند و وسعت بیشتر آن ناحیه از مغز به معنای چیست.

بیشتر مطالعات انجام شده بر روی مغز این واقعیت را تأیید کرده است که مغز مردان 10 درصد از مغز زنان بزرگ تر است. حتی اگر این موضوع را در کنار بلندتر بودن 8 درصدی متوسط قد مردان در مقایسه با زنان قرار دهیم، باز هم به این نتیجه می رسیم که مغز مردان بزرگ تر از مغز زنان است. اما اندازه ی بیشتر به معنای قدرت ذهنی برتر نیست. نتایج تست های هوش در زنان و مردان مشابه است و تفاوت فقط در اندازه ی ظاهری مغز آنهاست.

تحقیقات دیگری بر روی مغز جنین دختر و پسر در طی مراحل تکاملی انجام شده است. این مطالعات تا دوران بلوغ مغز و رسیدن آن به حداکثر اندازه ی طبیعی ادامه یافت. نتایج حاصل جذابیت بحث را بیشتر کرد. ارتباط بین دو نیمکره ی مغز در زنان بیشتر از مردان است. همچنین در قسمت های خاصی از مغز زنان تراکم رشته های عصبی بیشتر است. به نظر می رسد که زنان از بخش های ویژه ای از مغز خود بیشتر از مردان استفاده می کنند، چه بسا ارتباط بیشتر دو نیمکره ی مغز در زنان توجیهی باشد بر این واقعیت که زنان در مقایسه با مردان بیشتر از حملات مغزی جان سالم به در می برند. زیرا هنگامی که بخشی از مغز آسیب می بیند، قسمت های سالم این نقصان را جبران می کنند. به علاوه، مردان برای تفکر بخش کوچک تری از مغز خود را به کار می برند. هنگامی که مردان مسیله ای ریاضی حل می کنند، کتاب می خوانند، عصبانی یا غمگین می شوند، مناطق کم وسعت تری از مغز خود را فعال می کنند.

در هر دو جنس، آمیگدال (Amygdala) کانون احساسات و هیجانات است. اما همان طور که در واقعیت می بینیم ابراز احساسات و عواطف در زنان و مردان کاملاً متفاوت است. به نظر می رسد که در زنان ارتباطات میان آمیگدال (بخشی از ماده ی خاکستری که در عمق مغز واقع شده است) و نواحی ای از مغز با قابلیت به کارگیری زبان و مهارت هایی از این قبیل به مراتب بیشتر از مردان است. با چنین فرضی، به راحتی می توان توجیه کرد که چرا زنان راحت تر از مردان درباره ی احساسات و عواطف خود صحبت می کنند و مردان ترجیح می دهند که احساساتشان را مخفی نگه دارند.

ریچارد هایر، استاد روان شناسی دانشگاه کالیفرنیا که در مورد قدرت ذهن تحقیق کرده است می گوید: ساختمان مغز در زنان و مردان متفاوت است و ماعلت این تفاوت ها و نتیجه ی آن را نمی دانیم. هایر مغز گروهی از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه کالیفرنیا را با کمک تکنیک های جدید تصویربرداری اسکن کرد. همچنین برای سنجش قابلیت عملکرد مغز آنها آزمون های هوشی گرفت. در نهایت، مطالعات گروه هایر نشان داد بخش هایی از مغز که جایگاه قدرت ذهنی هستند، در زنان و مردان متفاوت اند. به گفته ی هایر، این یافته تحول عظیمی در علم روان شنای ایجاد می کند. زیرا دانش روان شناسی بر این پایه استوار است که مغز همه ی انسان ها یکسان عمل می کند. به علاوه، با قبول این یافته می توان توجیه کرد که چرا مغز افراد مختلف در مواجهه با بیماری هایی نظیر آلزایمر، مصر داروها و حتی شیوه های آموزشی متفاوت عمل می کند.

2) روند رشد و تکامل مغز در زنان و مردان متفاوت است.

دکتر جی گید، پس از سیزده سال مطالعه در مورد رشد و تکامل مغز، به این نتیجه رسید که رشد مغز دختران و پسران به ترتیب در 5/11 سالگی و 5/14 سالگی به حداکثر می رسد. بنابراین سرعت رشد مغزی در دختران بیشتر از پسران است. بررسی دیگری در این زمینه نشان داد که، با وجود این تأخیر رشد کلی مغز در پسران، رشد برخی نواحی خاص در آنان زودتر اتفاق می افتد. به عبارتی دقیق تر، نواحی ای از مغز که به استدلال و درک فضایی مربوط اند در پسران چهار تا هشت سال زودتر تکامل می یابند. همچنین بخش های مرتبط با مهارت های زبانی، نوشتاری و تشخیص اشکال مشابه در دختران چندین سال زودتر به تکامل می رسند. تفاوت در روند رشد و تکامل مغز در زنان و مردان در مباحث آموزشی جایگاه ویژه ای دارد.

براساس مطالعات اخیر، آموزش دختران و پسران در کلاس های درسی جدا از هم نتیجه ی بهتری برای هر دو گروه دارد، زیرا آنها در زمان های متفاوتی به رشد و تکامل مغزی می رسند. اگر از دانش آموزی کاری خواسته شود که هنوز برای آن تکامل پیدا نکرده، مسلماً از عهده ی آن برنخواهد آمد، به علاوه، از انجام دادن آن در آینده نیز سر باز خواهد زد. مثلاً، در دوازده سالگی، دختران درس علوم را دوست ندارند و پسران روانخوانی را. حال آنکه هر دو در این سنین ناچار به فراگیری یکسان این دروس هستند. در حقیقت، علت آنکه زنان به علوم فنی و مهندسی علاقه ی کمتری دارند ممکن است زمان نامناسب آموزش این علوم در کودکی آنها باشد و نه ناتوانی شان در درک مسایل پیچیده ی علمی و فنی. بنابراین، درک تفاوت های جنسیتی در امر آموزش بسیار مهم است.

3) تفاوت در قابلیت های مغز دو جنس عامل بقای انسان بوده است.

اما چرا پسرها و مردان در تجسم سه بعدی موفق ترند و زنان و دختران مهارت های کلامی و ارتباطی بهتری دارند. اگر منظره ی واحدی به یک زن و مرد نشان داده شود، آنها شرح کاملاً متفاوتی از آنچه دیده اند ارایه خواهند داد. زنان رنگ ها و بافت هایی را می بینند که مردان نمی توانند ببینید و صداهایی می شنوند که مردان نمی توانند بشنوند، حتی بوهایی را استشمام می کنند که مردان قادر به تشخیص آنها نیستند. همان طور که گفته شد، پیام آوران مغز، یعنی رابطان محیطی آن، چشم ها، گوش ها، بینی و گیرنده های حسی لامسه هستند. حواس پنجگانه از هنگام تولد و حتی پیش از آن بر عملکرد مغز تأثیر گذارند. تحقیقات نشان داده که در موش های مذکر شبکیه ی چشم دارای سلول های بیشتری با قدرت درک حرکت اجسام در اطراف هستند. در مقابل، در موش های مؤنث شبکیه ی چشم سلول های تخصصی بیشتری برای درک رنگ ها و بافت اجسام محیطی دارد. اگر این موضوع در مورد انسان ها هم صادق باشد می توان متوجه شد که چرا نوزادان پسر بیشتر از نوزادان دختر به اجسام متحرک آویزان در بالای گهواره ی خود خیره می شوند. همچنین اینکه چرا پسرها به ماشین هایی با قدرت حرکت علاقه مندند و دخترها به عروسک های با لباس های رنگین.

تحقیق دیگری نیز مؤید این یافته است که زنان طیف وسیع تری از صداها را می شنوند و حس بویایی آنان به مراتب قوی تر از مردان است. شاید یافته ی اخیر دلیل خوبی برای قبول این گفته ی عوامانه باشد که زنان حس ششم قوی تری دارند .

البته طرح این یافته ها به این معنا نیست که زنان بهتر از مردان درک می کنند. تفاوت ها میان دو جنس به هر دو شکل وجود دارد و همین عامل بقای انسان است. زنان نخستین رنگ و بافت گیاهی را که خوردن آن به مرگ یکی از اعضای خانواده منجر شده بود، تشخیص می دادند و مردان را از خاصیت سمی آن آگاه می کردند. در حالی که مردان به حرکات سریع در محیط اطراف آگاه تر بودند و زنان را در صورت لزوم از خطر احتمالی مطلع می کردند. البته نسل بشر برای بقا و پیشرفت به هر دو این قابلیت ها نیازمند است.

نوع مطلب : فقط آقایان، 
برچسب ها : رضا، دورقی، رضا دورقی، عشق، جهنم، آتش، جهنمی، عاشق، معشوق، عاشقانه، عشقولانه، عاشقی، عشق جهنمی، مردان، مرد، آقا، آقایان، شوهر، همسر، مردونه، مردانه، دنیای علم، علم، جنسیتی، زنان، علمی، بدنی، ضعیف، محققان، ذهنی، نقشه، کورپوس، کالوزوم، Callosum، Corpus، Corpus Callosum، تحقیقات، حاصل،